Medical Marijuana Evaluations

מנחי הקבוצות, והיועץ המקצועי


מנחים   
                                       

אדם חשין

 

אדם, בן 40, אקדמאי, מתגורר בתל אביב. מתמודד מגיל צעיר עם חרדה חברתית וביישנות. חבר ומנחה ותיק בקבוצת הבוגרים. עבד בשנים האחרונות כמורה לאנגלית במסגרות שונות. בעל ניסיון רב שנים בהוראה ובהנחיית קבוצות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אדם: בגיל ההתבגרות, בסביבות גיל 15, התחלתי לסבול מסימפטומים של תופעה הנקראת חרדה חברתית. הרגשתי חוסר בטחון ואי נוחות בקרבת אנשים, התקשיתי ליצור קשר עם בני נוער בגילי, ובוודאי עם בנות, ואת מיטב זמני הקדשתי לספורט. כך נוצר מעגל קסמים שבו נמנעתי מפעילויות חברתיות, הביטחון העצמי שלי בחברה הלך והידרדר, מה שהוביל להימנעויות נוספות, ולהעמקה נוספת של בידודי החברתי. בספר המחזור בתיכון נכתב עלי כי אני "זאב בודד". בתקופת הצבא סבלתי סבל נפשי רב בשל חוסר היכולת לתפקד בחברת אנשים והחרדה שחוויתי על בסיס יומיומי, וכן, הדיכאון שנלווה לתופעות אלו. לאחר השירות הצבאי למדתי לשון אנגלית והתחלתי לעסוק בתרגום, עיסוק שמצאתי בו עניין, אך איפשר לי להימנע ממגע חברתי ושוב הנציח את נכותי החברתית. שנים אלו היו קשות ובודדות, ואליהן התלוו אינספור טיפולים – פסיכולוגיים ואלטרנטיביים – אך תחושות החרדה, והדיכאון הנלווה אליה סירבו להניח לי.

בגיל 29 נהייתי מודע יותר למצבי העגום, והחלטתי לעשות מעשה נועז – ללכת לקבוצה טיפולית בהנחיית ד"ר צופי מרום. בקבוצה ניתנו לי כלים תיאורטיים בסיסיים להבנת מצבי, ולהתמודדות איתו. לאחר שמפגשי הקבוצה הסתיימו, שמעתי במקרה על קבוצת עזרה עצמית למבוגרים שנפגשת אחת לשבוע ברמת גן. בקבוצה מתרגלים מבוגרים הסובלים מחרדה חברתית "תרגילי חשיפה": דיבור מול קהל, סימולציות, משחקי תפקידים ומשחקי חברה, הפעלות תיאטרון ועוד. מספר הנוכחים בכל מפגש הוא קרוב לעשרים, ובכל שבוע מישהו אחר מנחה את המפגש. כיום, לאחר כמעט 5 שנים בקבוצה, אני יכול לספר שהקבוצה עזרה לי מאוד: הסימולציות ותרגילי החשיפה אימנו אותי להתמודד עם החרדה ולשלוט בה; חברי הקבוצה שיקפו בפניי כי כלפי חוץ אני נראה נינוח יחסית ולא לחוץ ומגושם כפי שתמיד האמנתי שאני; ומדי פעם אף הגיע תורי להנחות את המפגש, ולהפתעתי התברר לי כי אני מנחה לא רע בכלל, ועוד בפני קהל של 20 איש – מי היה מאמין! וחשוב מכל, גיליתי כי אני ממש לא לבד, ועוד אנשים רבים, אינטליגנטיים ואיכותיים, סובלים בדיוק כמוני מאותה הבעיה ממש. כך נפתח בפניי מעגל חברתי רחב ומגוון וכיום יש לי לא מעט חברים חדשים, שדומים לי במובנים רבים, עדינים ומופנמים, קצת מצולקים.

מנסיוני האישי ידעתי, וגם מהמחקרים, כי השיתוק החברתי נזרע בגיל הנעורים, ואם אינו מטופל בזמן הוא עלול להתפתח למחלה  הרסנית. אני גם סבור כי אין מודעות מספקת בציבור לתופעות שכאלה, ולא פחות חמור, אין מענה ממשי למתבגרים הסובלים מחרדה חברתית. במקרה הטוב מתבגרים שכאלה מתויגים כמופנמים או כביישנים שעדיין "לא יצאו מהקליפה", וכל שמוצע להם הוא פגישה זריזה עם היועצת הטרודה בבית הספר, או מפגש שבועי עם הפסיכולוג (אם יש ברשות ההורים האמצעים הכספיים), אשר יעילותו, מנסיוני האישי לפחות, אינה תמיד מושלמת. במקרה הרע, מתבגרים אלה סובלים מחרדה, נידוי, לעג ואי קבלה חברתית, המלווים בדימוי עצמי נמוך ובתחושת דיכאון. לכן החלטנו להקים את "רקפת" – קבוצה לבני נוער המתמודדים עם חרדה חברתית.

בקבוצות שהקמנו יכולים בני נוער להיפגש, להיחשף, לתרגל מצבים שמלחיצים אותם, וליהנות ממעגל חברתי של בני נוער כמותם – שתקנים וביישנים עד כאב. אני מאמין כי לו הוריי היו מאתרים את הבעיה שלי בזמן ושולחים אותי לקבוצה שכזו, ייתכן מאוד שמסלול חיי היה מלווה בסבל פחות בהרבה.

עד לאחרונה עבדתי כמורה בבית ספר תיכון (כיום ניהול העמותה והנחית הקבוצות הוא עיסוקי היחיד), ורמת ההתמודדות החברתית שלי עלתה פלאים. כלומר,ההשתתפות בקבוצת המבוגרים הוכיחה עצמה כיעילה, לפחות במקרה שלי. אני רואה בהפעלת הקבוצות שליחות אישית: לעזור למתבגרים בתקופה בחיים שבה העזרה חיונית, אך אינה זמינה, ובכך אוכל לחסוך מהם, לפחות במידת מה, את הסבל אותו חוויתי אני וכה רבים אחרים.

נינה גינזבורג

סטודנטית לתואר שני בעבודה סוציאלית ומנחת קבוצות בעמותת "רקפת".

את דרכי ב"רקפת" התחלתי לפני כ3 שנים, כפרוייקט הכשרה מעשית במסגרת לימודיי לתואר ראשון. כבר מהמפגש הראשון היה לי ברור שמדובר בקבוצה שונה ומיוחדת, כזאת שאני רוצה לקחת בה חלק משמעותי. המסגרת הקבוצתית, אשר מתאפיינת בנינוחות ואינטימיות, מאפשרת ליצור סביבה מכילה ותומכת. הדבר נכון הן לבני הנוער המשתתפים והן לי כמנחה. 

מבחינתי, "רקפת" היא אי של ביטחון – מקום שבו אפשר להכיר, להתחבר, לצחוק ולהשתחרר משגרת היומיום

רינת פלאי 

מנחת קבוצת חטיבה בכפר סבא.

נשואה ואמא לארבעה ילדים מגיל הגן ועד לחטיבה, גרה בהוד השרון.

במקביל לעבודתי בהיייטק אני מתנדבת כמאמנת אישית במיזמים חברתיים שמטרתם מתן כלים לאוכלוסיות ייעודיות להתמודדות טובה יותר עם מצבים שונים בחייהם .בנוסף למדתי כלי טיפול נוספים של NLP וביוארגונומי, אותם שילבתי באימונים האישיים.

במהלך האימונים האישיים שהעברתי התוודעתי לאנשים בוגרים אשר חלק ניכר מההתמודדויות אותן הם חווים, היו למעשה קיימות כבר מתקופת הילדות והנעורים אך לא טופלו. הבנתי, שאם בצעירותם הם היו נחשפים למסגרת המתאימה,חייהם היו מקבלים תפנית חיובית ומשמעותית.

התחברתי לאופן פעולתה וגישתה הייחודית של עמותת רקפת מאחר והיא מאפשרת מסגרת תומכת לגיל צעיר, שבה הם רוכשים יכולות חברתיות בצורה מהנה וחווייתית, אשר ישמשו אותם בעתיד כבוגרים בכל תחומי החיים, ויחסכו מהם תסכולים מיותרים.

אני שמחה להיות חלק מהצוות המעניק את ההזדמנות לנוער המופנם והמקסים לפרוח.

 

ליפז זמיר

מנחת קבוצת תיכון ב"עמותת רקפת" בראשון לציון, בהתנדבות.

סטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה חברתית, אשת חינוך ומנחת קבוצות. בעלת ניסיון מקצועי בעבודה עם אוכלוסיות מגוונות- ילדים, נוער ומבוגרים. המשפט המנחה אותי ביום יום הוא "המדליק נר מנר, נרו דולק וחברו אינו חסר". לכן, חיפשתי ארגון בו אוכל לקיים התנדבות משמעותית, לעזור לאחרים וגם לתרום מכישוריי.  כאשר מצאתי את "עמותת רקפת", נחשפתי לאוכלוסייה מעניינת, רגישה ומקסימה, אשר מלבד ההנאה במפגשים עימם הכוללים שלל פעילויות חברתיות, אני חווה סיפוק עצום, מתוך ההבנה שהמפגשים הללו אכן תורמים ומובילים לשינוי עצמי וחברתי. אני נהנית לעזור, להוות כתף או אוזן כשצריך, לשמש עבורם יועצת וחברה ולהיחשף לשינויים ולפתיחות שהם עוברים מדי שבוע.

זוהי זכות עבורי להיות חלק ממערך "רקפת", לחולל שינוי בנוער ובעצמי.

גל פרידמן-האוזר 

מנחת קבוצת חטיבה בהרצליה.

בתור נערה עם חרדה חברתית הדבר הכי משמעותי שיכולתי לקבל הוא ההשתתפות שלי בקבוצה של רקפת.

היום אחרי שכבר עברתי שינויי משמעותי  אני רוצה להשפיע ולעזור לעוד בני נוער שמתמודדים עם חרדה, אני מקווה שאצליח לתת להם חלק מהכלים שאני קיבלתי בקבוצה ולהחזיר לעמותה קצת ממה שהיא נתנה לי.

 

 

לילך קבילי

מנחת קבוצת חטיבה בראשל"צ.

נשואה ואמא לשניים, בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה. מזה שנים עובדת בתחום משאבי אנוש בכמה ארגונים גדולים. מאז ומתמיד בער בי הרצון ללמוד משהו שבו אוכל לגעת באנשים באופן אישי. בתהליך עצמי וארוך הגעתי לתובנות והכרה בחוזקות שלי ולמדתי לאהוב ולהעריך את החלקים הרגישים בי וכחלק מזה גם את הביישנות הקיימת בי, אך יחד עם זאת להתמודד איתה ולא לתת לה לעצור מבעדי להשיג את מטרותיי. כיום אני סטודנטית לתואר שני בהנחיית קבוצות באוניברסיטת חיפה. הלימודים עשירים, מעצימים ומעניקים כלים תאורטיים ופרקטיים בהנחיה של קבוצה. כמנחה אני מאמינה מאד בכוחה של הקבוצה ככזו המסייעת לחברים בה להגיע לתבונות והישגים אישיים, החוזקות והעוצמות של כל חברי הקבוצה באים לידי ביטוי והקבוצה משמשת קרקע לצמיחה אישית של כל אחד מחברי הקבוצה.

נטלי בן דוד

אני מנחה בהתנדבות קבוצת חטיבה ב"עמותת רקפת" בגבעתיים. סטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה חברתית ועובדת בתחום ההייטק. לאחר סיום התואר הראשון חיפשתי מקום מעניין ומאתגר להתנדב בו. היה לי חשוב למצוא תחום שיהיה קרוב לליבי ושבאמת אוכל לעזור בו. ואז למזלי, מצאתי את "עמותת רקפת". נחשפתי לבני נוער מקסימים, מצחיקים ובעלי אינטלגנציה רגשית גבוהה. אני נהנית להיפגש איתם כל שבוע ולספק להם כלים לשינוי, צמיחה והתפתחות. אני חשה גאווה גדולה להיות חלק מהעמותה ולהוות דמות משמעותית ותומכת לבני הנוער. כמובן שההשפעה היא דו-כיוונית, מפני שגם אני שואבת מהמפגשים המון ידע וכוח ובעיקר הנאה.

 אני מקווה שהעמותה תגדל ותפרח ושהמודעות אליה בקהילה תעלה. כך נוכל להפוך לחברה מקבלת וסובלנית יותר ולספק כלים חשובים למי שזקוק לכך.

מרינה פלג

tmvnh_mrynh

מרינה, בת 31, בוגרת תואר ראשון (B.A) בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת חיפה ותכנית פסיכותרפיה קוגנטיבית התנהגותית (CBT). מנחה קבוצות נוער ומבוגרים בתחום החרדה החברתית באזור חיפה והצפון.

מאז ילדותי התמודדתי עם חרדה חברתית שמנעה ממני להביע את עצמי בתחומים רבים- חברתיים ומקצועיים. הרצון לשינוי הוביל אותי לחיפוש אחר מסגרת בה אוכל להתמודד עם הקשיים ולאתגר את עצמי. חיפוש זה הביא אותי לקבוצה תרגולית וחברתית שסייעה לי הן בפן החברתי והן בפיתוח הביטחון העצמי, וסייעה לי להתקדם ולהתפתח בתחומים משמעותיים בחיי.

בעקבות ניסיוני האישי החלטתי לעסוק בתחום החרדה החברתית גם במסגרת המקצועית וכעת מתמקדת בהנחיית קבוצות לאנשים המתמודדים עם חרדה חברתית בגילאים שונים.

אלרון

אני אלרון, בן 21 בצבא, בוגר של רקפת ומנחה של קבוצת חטיבה  בגבעתיים.
לראשונה הצטרפתי לרקפת על מנת לשפר את היכולות החברתיות שלי וכדי לצאת מאיזור הנוחות. בתור משתתף אני יכול לספר שזו חוייה כיפית ומצחיקה, אך גם מאתגרת חברתית. לאט לאט התגברות על קשיים וצבירת ניצחונות בקבוצה התחילו להשתקף גם בחיי האישיים ולגרום לי להרגיש טוב ונינוח יותר גם 'מחוץ לחממה'. אני מאמין שכל אחד יכול להשתפר אם הוא חפץ בכך, ושרקפת יכולה לתת הזדמנות נדירה לאותם אנשים שרוצים לאתגר עצמם כדי להרגיש נוח יותר במצבים חברתיים.

בתור בוגר של רקפת, אני מבין את השליחות בהתנדבות והעלאת המודעות בנושא ולכן אני מנחה בקבוצת חטיבה בגבעתיים.

דנה עלי-רז 

הייתי ילדה שקטה וביישנית, לאורך הדרך לא האמנתי בעצמי וביכולותיי. חששתי לנסות לטעות להעז… חששתי שיבקרו אותי, שיידחו אותי.  …לימים,  הלכתי לקורס קצינות בצבא והמשכתי ללימודי תואר בהנדסת מערכות מידע באוניברסיטת בן-גוריון. שנים רבות עבדתי בהייטק, אבל, הלב שלי היה במקום אחר, ברצון שלי לסייע לאחרים שמתמודדים עם דברים דומים. מתוך תחושת שליחות, הלכתי ללמוד טיפול התנהגותי-קוגניטיבי בעצימות נמוכה (LI CBT) ומיינדפולנס.

ראיתי שאני יכולה לעזור גם לאחרים להתגבר, אני הייתי שם… אני רוצה לעזור לנערים ולנערות הביישנים והנהדרים האלה להוציא את עצמם לעולם, לחשוף את היופי הפנימי שבהם, להעז ולא להתחבא! אני רוצה להגיד להם  :"יש בכם קסם מיוחד! יש בכם כל כך הרבה , אתם נפלאים! כל החיים עוד לפניכם וחבל שהעולם יפספס אתכם ואתם תפספסו את העולם ! "

 

ייעוץ מקצועי

ד"ר עידן אדרקה

tmvnh_ydn_drqh_0

פסיכולוג קליני, מומחה בחרדה חברתית. מרצה בכיר במגמה הקלינית באוניברסיטת חיפה

כמעט עשור שאני מטפל באנשים עם חרדה חברתית. עשיתי זאת בבית החולים גהה במשך שנתיים במסגרת קבוצות החרדה החברתית שניתנות שם, ואח"כ באוניברסיטת בוסטון ובהרווארד מדיקל סקול, שם עבדתי ועשיתי את ההתמחות שלי. כיום אני מטפל באנשים עם חרדה חברתית בקליניקה שלי בחיפה, ומכשיר פסיכולוגים כדי לטפל בחרדה חברתית. אבל כל הדברים האלה יחד מאפשרים לי להגיע רק לשבריר מהאנשים עם חרדה חברתית ולעזור להם.

בשביל ליצור שינוי אמיתי ומהותי עבור אנשים עם חרדה חברתית, אני מרגיש שאני חייב לצאת אל הקהילה ולהגיע לכמה שיותר אנשים. לא רק לתת לאנשים עם חרדה חברתית להגיע אלי, אלא לצאת החוצה ולהגיע עד אליהם. לא רק להישאר בחדר הטיפול, אלא לעשות משהו שיכול לגעת בחייהם של אנשים רבים במקביל. רקפת מאפשרת לבני נוער עם חרדה חברתית להיפגש במסגרת תומכת ומאתגרת, להכיר אחרים ואת עצמם, ולשפר את איכות חייהם של עשרות רבות של בני נוער עם חרדה חברתית כל שנה. הליווי שלי את העמותה, מטרתו להעניק לרקפת הכוונה ובכך לעזור לבני נוער עם חרדה חברתית וליצור שינוי אמיתי בחייהם.

 

תודות והמלצות

הרשומים מטה הם לא רק אנשי מקצוע מעולים אלא גם התנדבו למען המטרה החברתית

בקיצור מומלץ!

עיצוב לוגו וסרטון סטופ-מושן: נעה קרן. פרטים: נייד- 0547203689. מייל: noa3011@gmail.com

ראיית חשבון: פיני עמיאל האוזר, ממשרד האוזר, נתיב וקסלבאום ושות'

ניהול קידום ממומן: תום גולד. פרטים: www.digitalsuit.co.il