מה מחכה לי בפגישה הראשונה?

מורן לבל, עו"ס קלינית

 

מניסיוננו, המחשבה אם להצטרף לקבוצה חברתית מעוררת רגשות מעורבים – מצד אחד אנחנו ממש רוצים להפטר מהקשיים והעכבות שמביאים אותנו להימנעות ממפגש חברתי, ומצד שני, אחד הדברים שאנו יותר חוששים מהם הוא סיטואציה חברתית חדשה!  ואלוהים שישמור, עוד קבוצת אנשים חדשה!

רק המחשבה על כך מיד מציפה מחשבות מאיימות: "אני לא מכיר שם אף אחד…בטח אני המקרה הכי קשה שם…", "מה אם ארצה לקום ולברוח"? "ומה יקרה אם יביכו אותי לעיני כולם ואסמיק…"? ועוד שלל מחשבות לא רצויות המוכרות לנו כל כך.

1. אתם לא החדשים היחידים בקבוצה שמרגישים תחושת זרות
קבוצות רקפת הן "קבוצות רכבת". המשמעות היא שמצטרפים אליה תמיד חברים חדשים, ולצד זה אחרים שמרגישים שמיצו את התהליך עוזבים את הקבוצה. המשמעות היא שבדרך כלל יש מס' חברים חדשים יחסית, ואתם רק עוד אחד מהם שמרגישים תחושת זרות. לא יעבור זמן רב עד שאתם למעשה תהפכו להיות הוותיקים, ותזכו להכיר חברים חדשים שיצטרפו לקבוצה.

2. אף אחד לא יחייב אתכם להשתתף בפעילויות ולדבר כבר במפגש הראשון
גם לא במפגש השני… השלישי.. והרביעי… למעשה אף אחד לא יחייב אתכם לעשות משהו שאתם מרגישים שאינכם יכולים לעמוד בו. עם זאת, הרציונל העומד מאחורי פעילות הקבוצה היא כי היחשפות למצבים חברתיים שונים מפחיתה חרדה ולכן אנו נזהה את הקצב האישי שלכם וננסה לעודד אתכם בהמשך להשתתפות, אשר תהיה תמיד- בהסכמתכם בלבד.

חלק מהמשתתפים בוחרים במפגש הראשון לשבת בתוך או מחוץ לקבוצה ולצפות במהלך הפעילות. כמובן שתמיד תהיה לכם את ההזדמנות להצטרף לחלק המפגש או לכולו אם תרגישו בנוח. אנחנו כמובן מעודדים זאת וחושבים שהדרך לחוות את הפעילות היא להיות חלק ממנה. בכל אופן, הבחירה אם להישאר לאורך כל המפגש או לצאת ממנו באמצע- נתונה בידיכם. אם תרגישו שהסיטואציה מאיימת מידי- תמיד תוכלו לצאת החוצה, לנשום קצת אויר ולחזור. אם אינכם מרגישים בנח לחזור לכיתה – זה גם בסדר. ישנם משתתפים שאחד ההורים ממתין להם למטה במהלך המפגש הראשון. הדבר מקנה להם תחושת ביטחון.

3. גם אחרים בקבוצה חרדים מהצטרפות חבר חדש
ניסיוננו גילה לנו שגם עבור הנוכחים בקבוצה, הצטרפותו של חבר חדש היא סיטואציה חברתית חדשה ולא טבעית שצריכים להסתגל אליה. אז הי- אתם לא היחידים בקבוצה שחוששים מהמפגש הראשון שלכם 🙂

4. "לא רואים עליהם כלום"
בוודאי תרגישו במפגש הראשון שאתם היחידים בחדר עם קושי חברתי. בטח תאמרו לעצמכם: לא רואים עליהם בכלל שהם ביישנים. אז נגלה לכם סוד שתתקשו להאמין לו: את רוב התסמינים של ביישנות וחרדה חברתית- לא ניתן לראות כלפי חוץ, על אף שאתם אולי בטוחים שרואים. הזעה, הסמקה, רעד בגוף או בקול- אלו סימפטומים שאנשים עם ביישנות קיצונית מדווחים עליהם בסיטואציות חברתיות אך מחקרים מראים שברוב הגדול של המקרים, המתבונן מבחוץ אינו מבחין בכך ולמעשה, אלו תחושות פיזיולוגיות שרק הסובלים מהם חשים ואין להם כמעט ביטוי שנראה חיצונית.

5. איזה מפלצת מחכה לי??

ובכן.. לא מפלצת… וגם לא חייזרים.. אז מה כן?? אנו יודעים שחוסר ודאות הוא גורם שמגביר חשש וחרדה מהלא נודע. אז תנו לנו להרגיע ולתאר לכם איך בנוי מפגש של רקפת:

55 דק' – פעילות

10 דק' – הפסקה

55 דק' – פעילות

  • ההגעה למפגש הראשון היא כרבע שעה לפני תחילת המפגש הקבוצתי. רוב חברי הקבוצה מגיעים רק לאחר מכן. המנחה ישוחח אתכם ויזמין אתכם להיכנס לפעילות. אם תרצה, הוריך ימתינו לך בחוץ.
  • תוכלו לבחור אם לשבת מן הצד ולצפות בקבוצה או להצטרף אליה. כאמור, אנו נשמח שתיקח חלק בפעילות.
  • החלק הראשון של המפגשים מוקדש לפעילויות "שבירת קרח". משחקי כדור (כמו "21" למשל) ועוד משחקים קלילים אחרים שמטרתם לגרום לנו להתחמם ולהתחיל קצת לשחרר עכבות.

בהמשך, מתקיימים תרגילים שונים בצורת- משחקים חברתיים/ תרגול סימולציות/ תרגול "סמול טוק". בהפסקה לעיתים מתגבשים משחקי כדור ומי שרוצה מצטרף.

  • סוף הפגישה- כולם מתפזרים לבתיהם. אחת לשבועיים- מי שמעוניין מצטרף למפגש חברתי יחד עם המנחה בבית קפה. (רלוונטי רק לקבוצת הבוגרים).

ומה עם המנחים? אני חושש ממפגש עם "בעלי סמכות"
ובכן, בכל קבוצה מנחה מתחום הטיפול ולצדו מנחה אשר התמודד בעצמו עם ביישנות קיצונית/ חרדה חברתית. המשמעות היא ששניהם רגישים ומבינים את הסיטואציה בהם אתם נמצאים, ואחד מהם למעשה עבר בדיוק את מה שאתם עוברים!

אז עכשיו… לאחר שהערפל קצת התפוגג
אנו מקווים שהחלטתם לקחת צעד אמיץ, ליטול אחריות על חייכם ולבחור על אף הקושי להצטרף לקבוצה שתסייע לכם להתמודד עם קשייכם החברתיים.
נתראה במפגש הראשון!

מורן לבל, עו"ס קלינית,
הנחתה בעבר קבוצות ברקפת.
התמודדה בעבר עם חרדה חברתית וכיום חברה בצוות המקצועי.